Nechajme, aby sa ženy rozhodli samé

Autor: Bianca Mária Blahutová | 25.9.2019 o 19:54 | Karma článku: 2,13 | Prečítané:  694x

Som žena a žijem v demokratickom štáte, kde vládne sloboda verejného prejavu, preto nechcem mlčať, keď mám možnosť hovoriť. Najmä, keď ide o takú citlivú tému.

22. septembra sa v Bratislave konal Pochod za život. A za uplynulé dni som videla a čítala mnohé vyjadrenia nielen žien, ale aj mužov na túto tému. Cítim, že ako žena mám potrebu aj ja vysloviť svoj názor k téme - interupcia.

Tak ako väčšina žien na svete, aj ja túžim byť matkou, keď príde ten čas. Želám si jedného dňa nosiť pod srdcom dieťa a zo všetkého najviac si želám, aby sa moje dieťa narodilo nielen zdravé, ale aj do zdravej a fungujúcej rodiny. Želám si, aby keď nastane čas a stanem sa matkou, tak budem pripravená dať svojmu dieťaťu lásku a porozumenie, ktoré si zaslúži. Myslím si, že to je základom preto, aby z našich detí vyrástli dôstojní a správni ľudia.

Iný uhoľ pohľadu

Pravdou však je, že nie každá žena, ktorá zostane v druhom stave má k dispozícii patričné zázemie na výchovu dieťaťa. Niektoré ženy to v živote nemajú ľahké a život im uštedrí ranu pod pás. Pretože niet väčšej bolesti pre ženu, ktorá pod srdcom nosí neželané (nečakané) dieťa.

Môže to byť dievča, ktoré v mladom bezhlavom veku urobilo chybu, ktorú si ešte dostatočne neuvedomuje. Nikto jej nepovedal aké to je. Nikto jej nepovedal, čo sa môže stať. V škole sa v pätnástich dozvedela o čom to tam „dole“ je, ako to funguje a so slovami „pri pohlavnom styku použite kondóm“ ostala tápať. Pričom nikto tomu dievčaťu nepovedal aké to je chodiť s chlapcom, ako by sa mal chlapec správať k dievčaťu alebo, že by mala počkať na chlapca, s ktorým to bude mať zmysel. To vám na tých prednáškach nepovedia. Stretla staršieho chlapca, bol k nej milý a všetky jej spolužiačky „to“ už robili a nič sa nestalo, tak nechcela zaostávať. Chlapec asi na prednáške chýbal, kondóm zle nasadil a dievča v pätnástich zistilo, že je v tom.

Môže to byť žena, ktorá sa ešte necíti na to byť mamou, no predsa to život zariadi tak, že otehotnie. Študentka v treťom ročníku na bakalárskom stupni, kariéru má pred sebou, bez partnera, ktorý by sa o ňu a o dieťa postaral. Považuje to ešte za príliš skoré a má strach, že sa jej samej nepodarí pre dieťa zabezpečiť to, čo mu prináleží. Želá si, aby to prišlo inokedy, lebo rada by mala v budúcnosti dieťa, no je to tu teraz.

Môže to byť matka troch detí, ktorá nepracuje pretože, keď deti odídu do školy má príliš veľa práce s domácnosťou. Jej manžel zarobí toľko, aby dokázali uživiť piatich členov rodiny, pretože rodinné prídavky sú smiešne a zrazu zistí, že na ceste je štvrté dieťa.

Môže to byť žena, ktorej na prehliadke u gynekológa zistia, že jej dieťa sa narodí s telesným postihnutím a bude odkázané na každodennú starostlivosť svojich rodičov. Bude mať život ťažší než ostatní.

V najhoršom prípade to môže byť žena, ktorá bola v zlom čase na zlom mieste a nejaký opilec jej skrížil cestu. Bola slabá, nevládna. Znásilnil ju a odišiel. Cíti sa zneuctená, bez štipky sebavedomia, na pokraji psychického zrútenia. Tají to, pretože sa hanbí. Ale už sa to neodstane a ona zistí, že ten ožran v nej zanechal viac než len bolesť a strach.

Slobodné rozhodnutie

Každá z týchto žien má však slobodnú voľbu. Môže sa dieťaťa vzdať. Keď cíti, že dieťaťu nebude schopná dať všetko, keď bude mať pocit, že ešte je priskoro stať sa matkou, keď nechce aby sa jej dieťa celý život trápilo, tak má tú možnosť. ALE! Každá minca má dve strany, a preto existuje ešte jedna možnosť. Zozbierať všetky sily, vyhľadať pomoc, povedať o tom niekomu, komu dôveruje, postaviť sa na nohy, rozhodnúť sa a postarať sa o to, aby tomu drobčekovi v živote nikdy nič nechýbalo. Žena bola stvorená tak, aby uniesla veľké bremená a ja nepochybujem o tom, že rozhodnutie byť matkou je jedným z nich, hlavne v situáciách ako sú tie vyššie uvedené. Nie je hanba o tom hovoriť, sme ľudia a máme si pomáhať. Komunikácia a tolerancia sú kľúčom k správnemu rozhodnutiu. Nech už je akékoľvek.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Od soboty platí zákaz vychádzania, zatvoria sa skoro všetky školy (prehľad)

Ústredný krízový štáb schválil zákaz vychádzania.

Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Matovič nás musí presvedčiť, že vie čo robí

Dnes si už nikto izolovane nevytvorí svoj ostrov bezpečia. Buďme zodpovední.


Už ste čítali?